جی پی اس خودرو

جی پی اس خودرو که به سیستم موقعیت یاب و همچنین ردیاب خودرو هم معروف است، در حال حاضر جی پی اس خودرو این روزها به عنوان یکی از کاربردی ترین فناوری های روز دنیا می توان از آن نام برد. این نوع ردیاب ها در واقع دستگاه های قابل حملی هستند که مبتنی بر سیستم موقعیت یابی جهانی یا به اصطلاح همان GPS عمل می کنند.

جی پی اس خودرو

جی پی اس خودرو چیست؟

جی پی اس خودرو که به ردیاب خودرو هم شهرت دارد در واقع یک وسیله بسیار کوچک به اندازه یک تلفن همراه است که بر روی آن یک سیم کارت سوار می شود. صاحبان وسیله نقلیه به راحتی قادر خواهند بود این ردیاب را در داخل سقف، بر روی درب خودرو، داشبورد ماشین های داخلی، خارجی و حتی ماشین های سنگین نصب کنند.به صورت کلی جی پی اس خودرو این اختیار را به مدیران، والدین و حتی صاحبان وسایل نقلیه می دهد تا خودروهای خودشان را در هر نقطه از دنیا تحت نظارت و ردیابی قرار دهند. این ردیاب ها این قابلیت را دارند که اطلاعات کاملی از موقعیت خودرو و همچنین سرعت آن را به صورت لحظه ای و با کمک گرفتن از اطلاعات ماهواره ای در اختیار کاربران قرار دهند. حتی برخی از این جی پی اس ها این قابلیت را دارند که هرگاه راننده ها به هر دلیلی از سرعت تعیین شده و یا از یک محدوده مشخص شده خارج شدند به کاربر هشدار دهد.

جی پی اس خودرو

جی پی اس خودرو چطور کار می کند؟

در ردیاب های جی پی اس از دو تکنولوژی اصلی مانند سیم کارت و همچنین موقعیت یاب جهانی یا به اصطلاح همان GPS استفاده می شود. ردیاب ها به وسیله موقعیت یاب، طول و عرض جغرافیایی خودرو را به دست آورده و به وسیله سیم کارت این اطلاعات و مختصات را برای صاحب وسیله نقلیه ارسال می کند و به همین راحتی کار ردیابی انجام می شود.

جی پی اس خودرو

برخی از انواع ردیاب خودرو این توانایی را دارند که موقعیت دقیق خودرو را به وسیله پیام کوتاه و یا از طریق اینترنت به صاحبان خودرو ارسال نمایند. حتی در برخی از انواع این ردیاب ها هرگاه به وسیله نقلیه ضربه وارد شود یک پیام هشدار به صاحب وسیله نقلیه ارسال می شود.با تمام این مواردی که بیان کردیم می توان اینگونه گفت که سیستم ردیاب خودرو یکی از ایمن ترین و در عین حال مهم ترین نوع سیستم های امنیتی در جهان برای خودروها و وسایل نقلیه به شمار می رود.چرا که در هر موقعیت مکانی و زمانی قادر خواهد بود اطلاعاتی دقیق را در اختیار صاحبان وسایل نقلیه قرار دهد.

ردیاب خودرو مختص چه خودروهایی است؟

نواع و اقسام متفاوت و متنوعی از جی پی اس خودرو در بازار وجود دارد که یکی از مهم ترین ویژگی هایی که می توان برای این دستگاه ها بیان کرد ردیابی وسایل نقلیه به صورت آنلاین است. اندازه این وسیله بسیار کوچک است و قابلیت نصب بر روی انواع خودروهای سواری، وانت، کامیونت، کامیون، اتوبوس، مینی بوس، آمبولانس، خودورهای ون، لودر، بلدوزر، موتور و خلاصه هر نوع خودرویی که تصور کنید را دارد.در حقیقت می توان اینگونه گفت که این تکنولوژی و فناوری به هیچ عنوان محدود به نوع خودرو و مدل خاصی نیست. از مسخره ترین و خنده دارترین خودروها گرفته تا لوکس ترین و لاکچری ترین خودروها به راحتی می توانند از این وسیله استفاده کنند.

راه های متفاوت برای برقراری ارتباط با جی پی اس خودرو

اشخاصی که اقدام به تهیه این وسیله می کنند به ۵ روش متفاوت می توانند با ردیاب های خود اقدام به برقراری ارتباط نمایند.

این روش ها عبارتند از:

 • پیام کوتاه
 • ارتباط برقرار کردن با سیم کارتی که در ردیاب خودرو قرار دارد
 • استفاده از اپلیکیشن ها و برنامه های مربوط به ردیاب در گوشی های موبایل
 • استفاده از اینترنت (سامانه ردیابی)
 • استفاده از طریق بلوتوث
جی پی اس خودرو

تفاوت بین سیستم ناوبری خودرو و ردیابی GPS

یکی از مهم ترین تفاوت هایی که می توان بین این دو مورد بیان کرد این است که در سیستم ناوبری خودرو، موقعیت مکانی و جغرافیایی و همچنین مسیرهای رانندگی در اختیار کاربر قرار می گیرد. اما در ردیابی جی پی اس که به GPS خودرو هم شهرت دارد، موقعیت های مکانی فعلی خودرو به صورت آنلاین در اختیار کاربر قرار می گیرد.

انواع و اقسام جی پی اس خودرو

به صورت کلی از نظر تأمین برق این ردیاب ها به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند:

 • دسته اول هیچ نیازی به شارژ کردن ندارند و به صورت دائم در حال کار کردن هستند. به خاطر اینکه به صورت مستقیم به برق خودرو وصل شده اند.
 • دسته دوم قبل از اینکه استفاده شود بایستی توسط شارژر مخصوص شارژ شود.

مزیت های دستگاه جی پی اس خودرو

جی پی اس خودرو

با تمامی اطلاعاتی که در اختیار شما قرار دادیم می توان به این نتیجه رسید که این وسیله دارای مزیت های زیادی برای صاحبان وسایل نقلیه است. 

از جمله این مزیت ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مشخص بودن تمامی مسیرهای رفت و برگشت.
 • مشخص شدن میزان مصرف سوخت.
 • تعیین مسیرهای طی شده.
 • هشدار به راننده خودرو به خاطر سرعت غیرمجاز.
 • قابلیت صحبت با راننده و سرنشینان خودرو از راه دور.
 • در هر ساعتی از شبانه روز و در هر جایی از دنیا به وسیله تلفن همراه می توانید خودرو را خاموش و یا روشن کنید.
 • هرگاه که خودرو تصادف کند ردیاب به شما اطلاع خواهد داد.
 • هرگاه که ردیاب خودرو از وسیله نقلیه جدا شود به محض وصل شدن مجدد برای شما یک پیام کوتاه ارسال می شود.
 • به وسیله این دستگاه به راحتی قادر خواهید بود از ایستگاه های پلیس، پمپ بنزین ها و حتی ترافیک های جاده ای اطلاعات کسب کنید

و خیلی از مزیت های دیگر.

عملکرد جی پی اس خودرو چگونه است؟

یکی از نکات جالب توجه در مورد ردیاب های خودرو این است که این دستگاه ها در هر شرایط آب و هوایی قادر خواهند بود اطلاعات موقعیت مکانی خودرو را به وسیله ۳ ماهواره که در نزدیک ترین مدار به خودرو قرار دارد را به کاربر خود ارسال نماید. این نشان دهنده این است که ردیاب های جی پی اس برای مشخص کردن مکان یک دستگاه گیرنده GPS از یک شبکه ماهواره ای که به صورت کاملاً خاص برای همین هدف طراحی شده، کمک می گیرد. در این بین هر چه امواج ارسال شده توسط ماهواره GPS خودرو قدرتمندتر باشد به طبع اطلاعات به دست آمده هم از موقعیت دقیق تر با درصد خطای کمتری بر روی نقشه ردیاب خودرو به نمایش در خواهد آمد.
جی پی اس خودرو

کاربردهای استفاده از جی پی اس خودرو

استفاده از این دستگاه قطعاً کاربردهای زیادی را برای صاحبان خودرو به همراه خواهد داشت. از جمله مهم ترین این کاربردها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تعیین و نمایش دقیق موقعیت مکانی وسیله نقلیه در جی پی اس خودرو.
 • ارسال یک پیام هشدار به صاحب وسیله نقلیه به هنگام وارد شدن ضربه به خودرو.
 • ارسال یک پیام هشدار به صاحب وسیله نقلیه آن هم به هنگام روشن شدن غیرمجاز خودرو و یا حرکت کردن آن.
 • ارسال یک پیام هشدار در مواقعی که وسیله نقلیه با سرعت غیرمجاز حرکت کند.
 • هرگاه جی پی اس خودرو از وسیله نقلیه جدا شود یک پیام هشدار به صاحب آن ارسال می شود.
 • حتی در مواقعی که باطری اضطراری داخل ردیاب خودرو در حال کم شدن باشد یک پیام هشدار ارسال می کند.
 • به هنگام سرقت خودرو می توان از طریق اپلیکیشن و یا از طریق پیامک اقدام به خاموش کردن وسیله نقلیه کرد. حتی روشن کردن مجدد خودرو به اجازه صاحب آن وابسته خواهد بود.
 • اگر وسیله نقلیه شما توسط جرثقیل حمل شود جی پی اس خودرو بلافاصله یک پیام کوتاه به صاحب خودرو ارسال می کند.

دلایل استفاده از GPS خودرو

همان طوری که در بالا هم به این موضوع اشاره کردیم یکی از اهداف اصلی استفاده از این ابزار است که همیشه از وضعیت فعلی خودرو خود اطلاع داشته باشید.به طور مثال اگر خودرو شما به ردیاب GPS مجهز بوده و سپس دزدیده شده باشد به راحتی قادر خواهید بود موقعیت دقیق خودرو را به پلیس گزارش دهید و از این طریق آن را پیدا کنید.از دیگر دلایلی که افراد به سمت استفاده از این دستگاه جذب می شوند، کمک به پدر و مادرها برای کنترل رفت و آمدهای فرزندانشان است. والدین با نصب این دستگاه در ماشین فرزند خود، به صورت آنلاین می توانند اطلاعات دقیقی از موقعیت فعلی خودرو، مکان ها و مسیرهایی که فرزندشان در حال رفت و آمد هستند و همچنین تخلف از سرعت مجاز را در اختیار داشته باشند.خیلی از شرکت ها هم وجود دارند که برای هماهنگی بین اجزاء ناوگان حمل و نقل خود از فناوری جی پی اس، بهره می برند. به طور مثال شرکت های تزانزیت و یا شرکت های مسافربری که در زمینه حمل و نقل فعالیت می کنند هم در اکثر موارد از جی پی اس خودرو برای مدیریت کردن ناوگان حمل و نقل خود استفاده می کنند. حتی برخی از این شرکت ها از این فناوری برای محاسبه دقیق مقدار هزینه خدمات، آن هم بر اساس زمان و مسافتی که خودرو طی کرده استفاده می کنند.

جی پی اس خودرو

چطور از انواع متفاوت GPS خودرو استفاده کنیم؟

جی پی اس خودرو

بایستی عنوان کنیم که استفاده از این وسیله در خودرو بسیار ساده و آسان است اما نکته مهم این است که نحوه استفاده از این وسیله به نوع دستگاهی که خریداری می کنید وابسته است. این یعنی نحوه عملکرد هر دستگاه ردیاب خودرو با دیگر دستگاه ها متفاوت است.برخی از ردیاب ها به صورت سوکتی طراحی شده اند. این ردیاب ها به راحتی در زیر داشبورد و در قسمت پای راننده نصب می شود.یکی از مزیت هایی که می توان برای این نوعGPS بیان کرد این است که به صورت مستقیم از طریق کانکتور به منبع تغذیه وصل می شود و می توان اینگونه گفت که یکی از تفاوت ها در بین این ردیاب ها در منبع تغذیه آن است. اشخاصی که مایل به خریداری این نوع دستگاه ها هستند قبل از خرید به دفترچه راهنمای دستگاه مراجعه کنند تا از نوع منبع تغذیه آن مطلع شوند.

برخی دیگر از انواع GPS به قسمت فندک سیگار خودرو وصل می شود که به راحتی قابلیت نصب را دارا می باشد. این قسمت در واقع به نوعی به عنوان منبع تغذیه عمل می کند. در برخی دیگر از انواع ردیاب ها مشاهده می شود که از برق باتری حتی در زمان خاموش بودن خودرو برای روشن شدن استفاده می کند. در این طور مواقع بایستی دستگاه را از ماشین خود جدا نمایید تا به باتری آن آسیبی وارد نکند.نوع دیگری از این وسیله وجود دارد که از باتری خود به عنوان دستگاه تغذیه استفاده می کنند. 

این مورد باعث می شود تا از آن در هر قسمتی از خودرو که مایل هستید، استفاده نمایید و محدودیتی برای آن وجود ندارد. اما نکته مهم این است که این ردیاب ها منبع تغذیه جداگانه ای از خود ندارند و برای شارژ کردن مجدد باتری آنها بایستی هر چند وقت یک بار آنها را از دستگاه جدا و باتری آن را شارژ کرد.تمامی این نوع جی پی اس خودرو که به آنها اشاره کردیم به راحتی توسط نرم افزارها و اپلیکیشن هایی که بر روی گوشی همراه هوشمند، تبلت و یا کامپیوتر شما نصب شده، قابلیت ردیابی خواهند داشت.

چه مواقعی استفاده از GPS خودرو غیرقانونی است و پیگرد قضایی دارد؟

به صورت کلی استفاده از این ابزار در هر حالتی که شما مالک و صاحب وسیله نقلیه خود هستید به صورت قانونی و حقوقی هیچ ایرادی ندارد.حتی شما به صورت قانونی و حقوقی این حق را دارید که ردیابی همسر یا فرزند کوچک خود را بر عهده داشته باشید.

اما در مورد وسایل نقلیه ای که مالک آن نیستید این قضیه کاملاً فرق می کند و نصب هرگونه  جی پی اس خودرو غیرقانونی و پیگرد قضایی دارد.  البته استثنائاتی هم وجود دارد که فقط در مورد پلیس است و آن هم به شرط این است که حکم قضایی در اختیار داشته باشد. در غیر این صورت نصب هر نوع دستگاه ردیاب بر روی ماشین و خودرو دیگران کاملاً غیرقانونی است.

جی پی اس خودرو