امنیت شبکه

وجود امنیت شبکه در یکی از مهم ترین و پایه‌ ای‌ ترین مواردی است که باید از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد. این خدمات فازهای گوناگونی دارد از جمله فاز امنیت فیزیکی یا فاز امنیت اجرایی.

 آیا می‌دانید یک شبکه امن به چه عواملی بستگی دارد؟ یا رعایت نکردن چه مواردی باعث به وجود آمدن مشکلات امنیتی می‌شود؟ پس همین حالا با ما تماس بگیرید.

امنیت شبکه

امنیت فیزیکی

امنیت فیزیکی، به معنی حفظ اجزا و تجهیزات شبکه است. برای نگهداری امنیت فیزیکی مواردی از جمله هارد، سرور، روتر و کامپیوترها اولین کاری است که باید برای داشتن یک شبکه امن در نظر گرفت.

امنیت فنی

امنیت فنی شبکه به  این معنی است که شما با روش‌های فنی امنیت تمام اطلاعات داخل شبکه را اعمال کنید. این حفاظت می‌تواند شامل ارائه به دسترسی باشد که در ادامه در بخش انواع امنیت به بررسی آن می‌پردازیم.

امنیت اجرایی

امنیت اجرایی شبکه به معنی محدود سازی دسترسی افراد مختلف به شبکه بر اساس رفع نیاز می باشد. اگر شخصی نیازی به فایلی ندارد، نیازی به دسترسی به آن هم نباید داشته باشد.

امنیت فیزیکی

امنیت فیزیکی (انگلیسی: Physical security) به اقدامات امنیتی اطلاق می‌شود، که برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز به امکانات، تجهیزات و منابع، همچنین در راستای حفاظت از کارکنان، املاک و دارایی‌ های فیزیکی از آسیب‌هایی چون جاسوسی، سرقت، خرابکاری، بلایای طبیعی یا حملات تروریستی، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

امنیت فیزیکی شامل استفاده از لایه‌ های مختلف سیستم‌ های جانبی می‌باشد که در راستای پیاده‌ سازی آن، از تکنیک‌ هایی چون نظارت تصویری، حراست فیزیکی، موانع امنیتی، استفاده از قفل‌ ها و پروتکل‌ های کنترل دسترسی استفاده می‌شود.

امنیت فیزیکی همچنین حفاظت از اجزای سخت‌ افزاری و نرم‌ افزاری، شبکه‌ ها و داده‌ ها از شرایط و رخداد های فیزیکی را نیز در بر می‌گیرد، که ممکن است باعث ایجاد آسیب‌ های جدی به یک سازمان، شرکت یا مؤسسه شود. در این خصوص توجه شما را به اطلاعاتی در خصوص حراست فیزیکی و نهاد مرتبط با آن جلب می نمایم.

در بررسی امنیت فیزیکی و اعمال آن،‌ ابتدا باید به خطر‌هایی که از این طریق تجهزات شبکه را تهدید می‌ کنند نگاهی داشته باشیم. پس از شناخت نسبتاً کامل این خطر ها و حمله‌ ها می‌ توان به راه‌ حل‌ ها و ترفند‌ های دفاعی در برابر این‌ گونه حملات پرداخت. 

امنیت فیزیکی
امنیت اجرایی

امنیت فنی

کنترل‌های امنیتی فنی از داده‌هایی که در شبکه ذخیره می‌شوند یا به داخل یا خارج از شبکه انتقال پیدا کرده، محافظت می‌کنند. در بحث امنیت فنی باید به دو اصل مهمی که بسیاری از سازمان‌ ها آن‌ را نادیده می‌گیرند، توجه داشته باشیم:

  • محافظت از منابع شبکه در برابر کارمندانی که قصد انجام فعالیت‌های مخرب را دارند.
  • محافظت از داده‌ ها و سیستم‌ ها در مقابل افرادی که هنوز احراز هویت نشده‌اند اما قصد دارند به منابع شبکه دسترسی داشته باشند (کارمندان تازه وارد به یک سازمان).

امنیت اجرایی

بهترین امنیت سایبری در لایه‌ ها ایجاد می‌شود و کار مهاجم یا نفوذگر را برای مقابله با هر خط دفاعی و نفوذ به شبکه و دسترسی به داده‌ها دشوار یا خسته‌کننده می‌کند. یکی از لایه‌ های دفاعی فرانت لاین باید کنترل دسترسی به شبکه (NAC) را در دست بگیرد و توانایی محدود کردن دسترسی به شبکه به دستگاه‌ ها و کاربران مجاز و تأیید هویت را داشته باشد.

کاربرد سیستم کنترل دسترسی به شبکه چیست؟ 

به گفته تیم اجرایی ارائه دهنده سرویس مدیریت VirtualArmour، اهداف کنترل دسترسی به شبکه عبارتند از:

  • احراز هویت و مجوز اتصالات شبکه.
  • کنترل مبتنی بر نقش کاربر، دستگاه یا برنامه پس از احراز هویت به این معنی که یک کاربر فرضی و دستگاه وی در سطح مجوز مربوطه قرار می گیرد، به عنوان مثال پرسنل امور مالی و کارکنان منابع انسانی به منابع متفاوتی در محیط خود دسترسی پیدا می کنند.
  • محرمانه بودن و محدود کردن مالکیت معنوی از طریق اجرای سیاست.
  • ارزیابی خودکار وضعیت امنیتی دستگاه و اجازه دهی یا مسدود کردن بر اساس عبور از بازرسی امنیتی (که می تواند بر اساس چیزهای متعددی نظیر نسخه سیستم عامل، آخرین پچ های نصب شده، یک آنتی ویروس نصب شده و غیره باشد).
امنیت اجرایی

نیاز به یک شبکه امن دارید؟

اگر فکر می کنید که به خدمات امن شبکه احتیاج دارید، کارشناسان نوین پویا نت آماده پاسخ‌گویی هستند. می‌توانید از طریق شماره‌ تماس‌ های زیر با ما در تماس باشید.

در رابطه با شبکه امن همچنان سوال دارید؟

در حال حاضر شرکت‌های مختلف به دنبال نیروی متخصص در زمینه امنیت هستند و روز به روز به شرکت‌های درخواست کننده این تخصص اضافه می‌شود پس می‌توان گفت داشتن علم در این حوزه می‌تواند یک شغل مناسب برای شما ایجاد کند.

 برای دریافت آموزش روشهای مختلفی وجود دارد، در حال حاضر وب سایت‌های مختلفی دوره‌های امنیت را برگزار می‌کنند، همینطور آموزشگاه‌هایی حضوری مختلفی وجود دارد که شما می‌توانید برای آموزش دور‌ه‌های مختلف به آن‌ها مراجعه کنید.

بعد از مطالعه درباره انواع امنیت شاید به فکر داشتن یک متخصص در شرکت خود باشید و یا شاید بخواهید کار امنیت را به یک شرکت خدمات شبکه بسپارید. هم اکنون شما برای دریافت خدمات امنیتی شبکه دو راه پیش رو دارید، یا استفاده از خدمات شرکت‌های ارائه دهنده خدمات شبکه و یا جذب نیروی متخصص شبکه.

راهکارهای شبکه امن

 همین حالا تنها با چند راهکار امنیتی آسان شبکه آشنا شوید!

ACCESS CONTROL

کنترل دسترسی افراد به قسمت‌های مختلف شبکه

ANTIVIRUS AND ANTIMALWARE SOFTWARE

نصب نرم افزارهای امنیتی مناسب شبکه

APPLICATION SECURITY

حفظ امنیت نرم افزارهای شبکه

DATA LOSS PREVENTION

جلوگیری از، از بین رفتن اطلاعات موجود در سیستم