طراحی و راه اندازی سیستم ذخیره سازی اطلاعات

فرآیند راه اندازی سیستم ذخیره سازی اطلاعات و پشتیبان‌گیری در سیستم فناوری اطلاعات و خدمات شبکه کامپیوتری،  عبارت است از تهیه یک نسخه از داده که امکان دارد به جهت بازگردانی داده اصلی بعد از بروز حادثه و پاک شدن داده، مورد مصرف قرار بگیرد. تهیه نسخه پشتیبان به دو منظور انجام می‌گیرد.

 اول به منظور بازیابی داده اصلی موقع از بین رفتن داده مانند حذف یا خرابی داده. دوم به منظور پشتیبان گیری، بازیابی داده از زمان های قبلی با توجه به خط سیر حفظ داده‌ی کاربر است. همینطور در برنامه پشتیبان گیری تعیین می‌شود که نسخه‌های داده چه مدت زمانی نگهداری شوند.

انواع سیستم های ذخیره اطلاعات

ذخیره ساز DAS

DAS زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که هاردهای سرور گنجایش لازم برای حفظ و مراقبت اطلاعات را داشته باشد. در واقع DAS یک حافظه دیجیتالیست که به شکل مستقیم به سرور متصل می‌شود.

ذخیره ساز SAN

یک حافظه با میزان دسترسی Block Level که به سرورهای متصل به ذخیره ساز این امکان را می‌دهد تا به شکل مستقیم و بی واسطه به بلاک‌های هارد دسترسی داشته باشند.

ذخیره ساز NAS

امروزه از پرکاربرد‌ترین سیستم‌های ذخیره سازی  موجود دنیا، ذخیره ساز NAS هست. این سیستم خودش به شکل یک سرور عمل می‌کند به طوری که می‌شود تعدادی هارد به آن وصل نمود.

منظور از بک آپ گیری چیست؟

هنگامی که اختلالی در سخت افزارتان رخ دهد و اطلاعات شما پاک شوند، بک‌‌آپ گیری یا همان بازیابی سریع و قابل اعتماد داده‌هایتان صورت می‌گیرد.
در واقع بکاپ (BackUp) همان نسخه‌ی کپی شده اطلاعات شما است که در قسمتی جداگانه و مجزا ذخیره می گردد.
حفاظت از داده‌ها اهداف گسترده تداوم تجارت، امنیت اطلاعات، مدیریت دوام عمری اطلاعات و جلوگیری از هک و ویروس‌های کامپیوتر را شامل می‌شود.

آیا احتیاج به مشاوره در رابطه با ذخیره سازی اطلاعات دارید؟ کارشناسان نوین پویانت آماده جواب‌دهی و مشاوره به شما عزیزان می‌باشند.

چرا باید پشتیبان شبکه داشت؟

سازمان‌های بزرگ‌ اکثرا یک بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات اختصاصی دارند که موقع بروز هر مشکلی در شبکه در دسترس سازمان قرار دارد. با این وجود کسب و کارهای در حال رشد همواره توانایی پرداخت هزینه‌های یک تیم فناوری اطلاعات با دانش شبکه‌ای را ندارند، ولی همچنان نیاز به پشتیبانی شبکه دارند. به همین خاطر شاید احساس نکنند که هزینه کردن برای پشتیبانی فناوری اطلاعات  چقدر ضرورت دارد. با این وجود، حتی برای کسب و کارهای کوچک با تعداد رایانه‌های کم، هم اگر مشکلی کوچکی نیز پیش بیاید می‌تواند دچار اختلال زیادی شود.‌ حالا در این مواقع چه کار باید کرد؟ قطعا باید از پشتیبان شبکه نوین پویانت راهنمایی گرفت.

ذخیره سازی به روش SAN به دلیل اینکه برای انتقال اطلاعات از فیبر نوری استفاده می‌شود، نسبت به سایر روش‌های ذخیره سازی اطلاعات در شبکه پیچیده‌تر و پرهزینه تر می‌باشد.

از کار‌امدترین سیستم ذخیره سازی SAN Storage که دارای دسترسی Block level بوده وپرسرعت تر، انعطاف پذیرتر و همینطور تطبیق پذیرتر می‌باشد.