تعرفه پشتیبانی شبکه

تعرفه پشتیبانی شبکه برای خیلی از سازمان ها، اداره ها، شرکت ها و آموزشگاه های بزرگ در سراسر ایران از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. پشتیبانی شبکه های کامپیوتری دارای قسمت های متفاوتی از جمله بخش های نرم افزاری، سخت افزاری، اینترنت، امنیت و غیره است که با توجه به نیاز کارفرماها دارای قیمت های متفاوتی هم خواهد بود.

در این بین هر شرکتی که در حیطه پشتیبانی شبکه فعالیت می کند مطمئناً از تعرفه پشتیبانی شبکه متفاوتی به نسبت دیگر شرکت ها بهره می برد چرا که هر شرکتی بر اساس یک سری معیارها و خدمات خاص اقدام به تعیین قیمت پشتیبانی شبکه کامپیوتری می کنند.

در شبکه های کامپیوتری انواع و اقسام لوازم جانبی مورد استفاده قرار می گیرد. هرگاه این شبکه ها در یک سازمان خراب شود قطعاً موجب بروز اختلالات اساسی در کار سازمان می شود. در این طور مواقع ما به شرکت هایی که در زمینه پشتیبانی شبکه های کامپیوتری فعالیت می کنند و آشنایی کاملی با تعرفه پشتیبانی شبکه دارند برای ارائه خدمات سخت افزاری و نرم افزاری نیازی مبرم پیدا خواهیم کرد.

عوامل تأثیرگذار بر تعرفه پشتیبانی شبکه

 

عوامل و فاکتورهای زیادی را می توان بیان کرد که تأثیر زیادی بر تعرفه پشتیبانی شبکه دارد. در ادامه مقاله به مهم ترین این موارد اشاره خواهیم کرد:

  • میزان تجهیزات شبکه

بدون شک تعداد کامپیوترها، سرورها، پرینترها و دیگر تجهیزات سخت افزاری موجود که به پشتیبانی نیاز دارند در تعرفه پشتیبانی شبکه تأثیرگذار خواهند بود. به طبع هر چه تعداد این وسایل بیشتر باشد این تعرفه هم بیشتر خواهد بود.

  • نرم ‌افزارهای موجود در شبکه کامپیوتری

برای تمامی دستگاه هایی که در قسمت قبل به آن اشاره کردیم یک سری نرم افزارهای خاص برای مدیریت کردن هر کدام از آنها استفاده می شود. در این بین نرم افزارهایی مانند اکتیو دایرکتوری، فایروال های نرم افزاری، سرویس های مانیتورینگ، هزینه مجازی سازی سرور و کلاینت ها و DHCP هم در تعرفه پشتیبانی شبکه بی تأثیر نخواهد بود. به دلیل اینکه هر کدام از این نرم افزارها به تخصصی خاص و زمانی مشخص برای سرویس کردن نیاز دارند.

  • تعداد دفعات مراجعه پشتیبان شبکه

این مورد به نیاز کارفرما بستگی دارد و هر چه این تعداد در ماه بیشتر باشد به طبع در هزینه پشتیبانی شبکه هم تأثیر فراوانی خواهد داشت.

  • مسافت رفت و برگشت کارشناس پشتیبانی شبکه

به طور معمول بُعد مسافتی که به عنوان هزینه ایاب و ذهاب هم معروف است بر قیمت پشتیبانی شبکه و یا همان تعرفه پشتیبانی شبکه تأثیر زیادی خواهد داشت.

  • پیچیده بودن سخت افزارهای شبکه کامپیوتری

یکی از نکات مهم در بحث شبکه های کامپیوتری این است که هر دستگاهی که در این شبکه ها مورد استفاده قرار می گیرد دارای تکنولوژی و فناوری خاصی است. این بدین معناست که هر دستگاهی به یک تعمیرکار و یا کارشناس متخصص نیاز دارد. در این بین هر چه تعداد کارشناسان به کار گرفته شده بیشتر باشد به طبع به این معنی است که مهارت های بیشتری برای پشتیبانی شبکه به کار گرفته شده و قطعاً این مورد بر تعرفه پشتیبانی شبکه هم تأثیرگذار خواهد بود.

 

تعرفه پشتیبانی شبکه

چگونگی ارائه خدمات پشتیبانی​ شبکه

  •  

ارائه خدمات پشتیبانی شبکه های کامپیوتری به دو صورت حضوری و غیرحضوری امکان پذیر است. بدون شک کارفرماهایی که به صورت غیرحضوری ارائه خدمات پشتیبانی شبکه را انتخاب می کنند مشمول پرداخت هزینه کمتری خواهند بود.

قیمت و تعرفه پشتیبانی شبکه به عوامل گوناگونی وابسته است. به دلیل اینکه هزینه خدمات پشتیبانی شبکه برای هر نوع کسب و کاری، متفاوت است و به طبع این مورد با توجه به نیازها، شرایط و درخواست های کارفرما قیمت گذاری می شود.

این بدین معنا است که هزینه و تعرفه پشتیبانی شبکه بین کارفرما و کارشناس پشتیبان شبکه، به تک تک مفاد و بندهایی که در قرارداد ذکر شده وابسته است. پس هر چه سازمان و یا شرکت شما وسیع تر و گسترده تر باشد و همچنین تعداد شعب و دفاتر کاری شرکت شما بیشتر باشد به طبع هزینه پشتیبانی هم بیشتر خواهد بود.

هر شبکه کامپیوتری دارای یک سری ویژگی ها و نیازهای خاص است و تعیین تعرفه قرارداد پشتیبانی شبکه بعد از بازدید دقیق کارشناس، قیمت گذاری می شود. نگهداری از تجهیزات شبکه کامپیوتری و به صورت کلی پشتیبانی سخت افزار شبکه، کارفرما را از پرداخت هزینه های غیرقابل پیش بینی و خرابی مصون نگه خواهد داشت و از همه مهم تر اینکه بهره وری کارفرما را در کسب و کارش افزایش خواهد داد.

نکته مهم به هنگام تنظیم تعرفه پشتیبانی شبکه

تعرفه پشتیبانی شبکه

به هنگام تنظیم تعرفه پشتیبانی شبکه بایستی نکات متعدد و متنوعی را مد نظر داشته باشید. به طور مثال اگر شرکت شما به یک پشتیبانی دائم در زمینه شبکه کامپیوتری نیاز داشته باشد به طبع بهتر این است که قرارداد پشتیبانی به صورت دائمی تنظیم نمایید. حتی می توانید بر اساس قرارداد، شخصی را موظف نمایید تا برای یک مدت مشخص در شرکت شما حاضر شده و یا اینکه از راه دور شبکه کامپیوتری شرکت تان را کنترل نماید. با توجه به این نوع قرارداد، قیمت قرارداد پشتیبانی شبکه به صورت حقوق ماهیانه مشخص و مبلغ هر ماه به حساب وی واریز می شود.

گاهی اوقات امکان دارد که شرکت ها و یا موسسات به صورت دوره ای نیاز به بازدید تجهیزات داشته باشند. در این طور مواقع این شرکت ها ترجیح می دهند که به صورت دوره ای، یک شخص متخصص را برای پشتیبانی شبکه و همچنین بررسی بخش های امنیتی در اختیار داشته باشند. تعرفه پشتیبانی شبکه در این نوع قراردادها به صورت دوره ای تنظیم می شود و هزینه های رفت و برگشت، میزان ساعت کاری و غیره ثبت و در پایان هر ماه به حساب وی واریز می شود.

 

روش های متفاوت در قیمت گذاری و تعرفه پشتیبانی شبکه

ین روش ها به چند دسته تقسیم بندی می شوند:

  • تعرفه پشتیبانی شبکه آن هم از طریق نظارت از راه دور

همان طوری که از نام این نوع تعرفه می توان متوجه شد، روش قیمت گذاری از طریق نظارت از دور مشخص می شود. به طور مثال شرکتی کوچکی را در نظر بگیرید که برای پشتیبانی شبکه کامپیوتری خود به شرکت های مربوطه مراجعه می کند.

برای چنین شرکت هایی می توان تمامی موارد پشتیبانی را از راه دور انجام داد. از جمله این موارد می توان به، به روز رسانی نرم افزارهای موجود بر روی سیستم، پشتیبان گیری از راه دور، نصب آنتی ویروس و یا به اصطلاح آنتی اسپم ها و همچنین Disk Optimization و غیره اشاره نمود. در پایان هر ماه این تعرفه مشخص و به حساب شرکت مربوطه واریز می شود. در این بین اگر شرکتی خدمات اضافه تری به نسبت قرارداد منعقد شده درخواست کند به طبع، به تعرفه پشتیبانی شبکه افزوده خواهد شد.

 

تعرفه پشتیبانی شبکه
  • قیمت گذاری بر اساس تعداد کاربران

گاهاً دیده می شود که برخی از شرکت ها یک تعرفه ثابت و مشخص شده را بر اساس تعداد کاربران یک شرکت به صورت ماهیانه در نظر می گیرند. در واقع این نوع قیمت گذاری یکی از محبوب ترین نوع قیمت گذاری به شمار می رود و برای شرکت هایی که بودجه محدودی دارند بسیار مناسب است.

  • قیمت گذاری بر اساس تعداد تجهیزات شبکه

نوع دیگری از قرارداد پشتیبانی شبکه بر اساس تعداد دستگاه های کامپیوتر، لپ تاپ، پرینتر، سرور، رک و غیره است. در این روش، هر شرکتی برای هر دستگاه یک قیمت ثابت در نظر گرفته که در تعرفه پشتیبانی شبکه به صورت کامل ذکر می شود.

  • تعرفه پشتیبانی شبکه به صورت بسته های خدمات

شرکت هایی که در زمینه پشتیبانی شبکه فعالیت می کنند برای اینکه کارفرماها را در انتخاب یاری کنند سعی می کنند چند نوع بسته را متناسب با نوع خدمات خود برای کارفرما مشخص کنند. دسته بندی که برای این نوع بسته ها مشخص می شود متناسب با بزرگ و کوچک بودن شرکت ها و تعداد تجهیزات، کم یا زیاد می شود.