دزدگیر و عملکرد آن

4/5
دزدگیر

دزدگیر چیست؟

هر سیستمی که باعث جلوگیری از سرقت و یا کند شدن و دشواری سرقت هر وسیله ای گردد، یک نوع دزدگیر می باشد. حفاظ های روی دیوار یک نوع دزدگیر است و نوع پیشرفته تر آن از مجموعه قطعات الکتریکی است که سارق را تشخیص داده و با توجه به سناریو طراحی شده سیستم عمل می کند.  حال اگر این دزدگیر برای جلوگیری از ورود به مکانی باشد دزدگیر اماکن نام دارد و در صورت استفاده از آن در خودرو یا موتورسیکلت،  دزدگیر خودرویی نام گرفته است.

دزدگیر خودرو

این نوع دزدگیر ها به گونه ای طراحی شده اند که هرگونه ورود اشخاص غیره را به داخل خودرو یا صندوق و موتور شناسایی کرده و با به صدا در آوردن آژیر، صاحب خودرو را آگاه ساخته و اطرافیان را از این ورود غیر قانونی مطلع سازند. سنسورهای دزدگیر خودرو به گونه ای طراحی شده اند که به روشهای گوناگون نفوذ را شناسایی نمایند. اصلی ترین سنسور دزدگیر خودرویی، سنسور میکروسوئیچ درها می باشد که در صورت باز شدن هر کدام از دربها فعال میگردند. اما این سطح حفاظت با آنکه بسیار خوب است اما ضعف هایی نیز دارد. به طور مثال با شکست شیشه خودرو، این سنسور عمل نمی کند. پس می بایست از سنسور چشمی روی داشبورد خودرو استفاده گردد تا در صورت تشخیص هرگونه تحرک در محیط خودرو، سیستم اعلام سرقت فعال گردد.

دزدگیر خودرو

دزدگیر اماکن یا دزدگیر خانه

همانطور که از نامش پیدا است، یکی دیگر از انواع محصولات حفاظتی در ساختمان به شمار می رود. دزدگیر ها کارکرد بسیار ساده و در عین حال مهمی دارند. استفاده بجا و مناسب از دزدگیر اماکن می تواند تاثیر مهمی در امنیت خانه و محل کار داشته باشد. این دزد گیر ها از سنسور های خاص خود بهره می برند. به این شکل که سنسور ها با تشخیص شرایط خطر، آژیر را به صدا در می آورند.

اصلی ترین این سنسور ها سنسور تشخیص حرکت است. تشخیص دادن حرکت توسط این سنسور ها با استفاده از حسگر مادون قرمز انجام می گیرد. این حسگر را می توانید در هر جای ساختمان به کار روند. می توان آن ها را در جاهایی مانند ورودی ها، راهرو ها بالکن و غیره نصب کرد. از معروف ترین برند های دزدگیر اماکن می توان به کلاسیک، بتا و پارادوکس هستند. تعداد بسیار زیادی محصول در بخش های مختلف وجود دارد. می توانید با توجه به شرایط خود یکی را انتخاب کنید.

دزدگیر اماکن

لزوم استفاده از دزدگیر چیست؟

در یک نظرسنجی در مورد قربانی شدن سرقت در سال ۲۰۱۶ مشخص شد که بیشترین زمان سرقت از ساعات ظهر تا ۴ بعد از ظهر بوده است. داده های سرقت FBI از سال ۲۰۱۹ نشان داد که ۴۵ درصد از کل سرقت های گزارش شده در طول روز در مقایسه با ۳۹ درصد در شب رخ داده است.

در آماری که از سرقت منازل گرفته شد، نکته قابل توجه آن این بود که ۳۴ درصد این سرقتها از درب ورودی شروع شد بود. پس نتیجه این است که اکثر منازل امنیت کافی را برای جلوگیری از نفوذ سارقان ندارند. زمان بسیاری از سرقت ها از صبح زود تا بعد از ظهر است یعنی دقیقا زمانی که افراد به سر کار میرون دو اصلا فکرش را نمی کنند، ممکن است سرقت انجام شود و این موارد لزوم استفاده از دزدگیر منزل را بالا می برد.

دزدگیر اماکن

چگونگی کارکرد دزدگیر

دزدگیر های اماکن برای کنترل و نظارت بر امنیت اماکن نظامی، منازل، کارخانه ها، انبارها و… استفاده می شوند. دزدگیر ها یک حسگر دارند. به محض تشخیص حرکت، ضربه یا … فعال شده و هشدار می دهند. این هشدار می تواند به صورت پخش آژیر و یا تماس با شماره تلفن های تعریف شده برای دستگاه (۲ تا ۲۰ شماره تلفن) باشد. برخی از دستگاه های دزدگیر اماکن قابلیت قرارگیری سیم کارت را نیز دارد و می تواند از طریق تماس تلفنی مستقیم و یا پیامک به کاربر اصلی وی را مطلع گرداند. پس صفحه اصلی سیستم باید در مجاورت منبع انرژی و یک خط تلفن نصب گردد.

برای عدم قطع سیستم در هنگام قطعی برق، دستگاه ها به یک باتری هم مجهز می باشند که تاریخ انقضای این باتری (عموماً دو سال) نیز باید کنترل گردد. به این سیستم ها می توان دوربین های مدار بسته، حسگر نشت گاز، حسگر اعلام حریق و… را نیز متصل نمود. برای کنترل فضاهای وسیع از چشمی های خطی حساس به حرکت استفاده می شود. برای حفاظت از پنجره ها و درب ها از حسگر شوک (شوک سنسور) و حسگر تشخیص صدا استفاده می گردد.

به تله انداختن سارق و سناریو بعد از آن

دزدگیر اماکن

اینکه به صورت غیر کارشناسی دزدگیری در فضایی نصب شود، بیشتر شبیه کار را از سر خود باز کردن است. اصولی این است که ورودی های یک ساختمان مشخص گردد. باید توجه داشت هر راهی که  امکان ورد به خانه را دهد هر چند آن راه کوچک و یا ورود از آن بعید باشد را در نظر گرفته شود. (مثل ورودی از بالکن در طبقات بالا یا ورودی از کانال کولر)

در ادامه با توجه به فضا و نوع ورودی سنسور مورد نیاز تهیه گردد و در آن فضا نصب شود. به طور مثال برای فضای خارجی از چشمی مناسب فضای خارجی، برای پنجره ها از شوک سنسور و برای دربها از سنسور مگنتی بین درب استفاده شود.

یکی از مهمترین بخش ها مکان نصب مرکز دزدگیر و آژیر است که می بایست در مکانی باشد که سارق پس از ورود به راحتی به آن دسترسی نداشته و مدت بالایی را برای پیدا کردن و آسیب رساندن به آن خرج نماید.

در نهایت سناریو بعد از شناسایی نفوذ هم می تواند در ترس و فرار سارق تاثیر بگذارد. یکی از این سناریوها این است که دزدگیر پس از نفوذ سارق تحریک شده و هم زمان با به صدا در آمدن آژیر، تلفن کننده دزدگیر نیز با صاحب خانه و پلیس تماس بگیرد.

استفاده از دو آژیر یکی خارج از ساختمان و یکی داخل خانه باعث میشود که سارق وحشت کرده و پا به فرار بگذارد.

اجزای دزدگیر خانه

در ادامه این مطلب انواع تجهیزات مورد نیاز در هنگام خرید دزدگیر اماکن را به شما معرفی می کنیم. این موارد برای کارکرد کامل دزدگیر ضروری به نظر می رسند، شما می توانید با خرید پکیج کامل دزدگیر اماکن تمامی این ابزار ها در اختیار داشته باشید. به علاوه اینکه قیمت پکیج دزدگیر اماکن نسبت به خرید اجزای آن، مناسب تر خواهد بود:

مرکز دزدگیر اماکن

مرکز دزدگیر خانه را می شود قلب و مغز یک سیستم اعلام سرقت دانست. این مرکز که درون یک باکس چهارگوش است، شامل تعداد زیادی ورودی و خروجی می شود. تغذیه این مرکز از برق شهری است که می توان با اضافه کردن یک باتری، در هنگام نبود برق نیز از دزدگیر اماکن استفاده کرد.

دزدگیر اماکن

مرکز دزدگیر شامل تعدادی زون می شود که هر یک کارایی خود را دارند. این زون ها را می توان برای یک یا تعدادی سنسور استفاده نمود. معمولا از یک زون برای کنترل یک منطقه استفاده می شود. مثلا می توان از یک زون برای یک اتاق یا یک طبقه استفاده کرد تا در صورت تشخیص حرکت در آن منطقه زون مربوط به آنجا روشن شود و صاحب خانه را از محل ورود آگاه سازد.به طور کلی دزدگیرها چندین نوع زون دارند که در ادامه به معرفی زون ها می پردازیم.

زون معمولی

این کانکتور پر استفاده ترین و همچنین  کاربردی ترین زون دزدگیر خانه است. سنسورهایی که به این زون وصل می شوند در هنگام فعال شدن دزدگیر عمل کرده و تشخیص حرکت می دهند.

زون سنسور وایرلس

بسیاری از مرکز دزدگیر های کنونی از چشمی های بی سیم پشتیبانی می کنند

اما تعداد سنسورهای پشتیبانی شده محدودتر از مدلهای با سیم است. عملکرد این زون نیز دقیقا مشابه زون معمولی می باشد.

زون ۲۴ ساعته

دزدگیر ها ممکن است در اماکنی نصب شوند که شامل محدوده ای است که عملکرد سنسورهای آن همیشه باید فعال باشد. در این گونه مواقع می بایست از زون ۲۴ ساعته استفاده کرد که حتی با غیر فعال کردن دزدگیر نیز فعال هستند.

زون اعلام حریق

در برخی از دزدگیر های اماکن می توان تعدادی دتکتور دود یا آتش اعلام حریق اضافه کرد. عملکرد زون اعلام حریق مشابه با زون ۲۴ ساعته است و در هر زمانی که سنسوراش تحریک شود آژیر دزدگیر به صدا در می آید. نکته ای که باید در اینجا ذکر شود این است که دتکتورهای استفاده شده

در سیستم دزدگیر خانه با دتکتورهای سیستم اعلام حریق از لحاظ ولتاژ کارکرد متفاوت است و نمی توان از آنها برای دیگری استفاده نمود.

تلفن کننده

یکی از مهمترین اجزای تشکیل دهنده در این سیستم حفاظت ساختمانی، تلفن کننده آن است. می توانید از بین انواع تلفن کننده سیم کارتی و تلفن کننده معمولی دزد گیر اماکن یکی را تهیه نماید. در ادامه این دو نوع تلفن کننده را معرفی می کنیم:

 تلفن کننده معمولی

تلفن کننده معمولی این امکان را فراهم می کند که با دریافت پیام خطر، آن را به شما اطلاع دهد؛ با تعریف یک شماره تلفن خط ثابت برای آن، این پیام را به شما انتقال می دهد. این پیام می تواند به صورت آژیر و یا یک پیام صوتی ضبط شده باشد. یکی از مشکلات این نوع تلفن کننده ها این است که در صورت قطع خط تلفن این دستگاه بی استفاده می ماند. موضوع دیگر این که نمی توان این تلفن کننده های دزدگیر را از راه دور فعال و غیر فعال نمود.

دزدگیر اماکن

تلفن کننده سیم کارتی

تلفن کننده سیم کارتی می تواند در کنار خط تلفن ثابت، از یک سیم کارت هم استفاده کند. پس می تواند انعطاف بیشتر را برای شما داشته باشد به این معنی که در صورت قطع شدن هر یک از خط های تماس، از خط دیگر برای تماس هشدار استفاده نماید. به علاوه اینکه امکان فعال یا غیر فعال کردن سیستم از راه دور را هم دارید که این مورد می تواند از طریق ارسال پیامک و یا نصب اپلیکیشن روی تلفن همراه انجام پذیرد.

تلفن کننده سیم کارتی

یکی از قابلیت های خاص تلفن کننده سیم کارتی این است که می تواند چند رله آزاد را هم در اختیار شما بگذارد. به این ترتیب که بر روی اپلیکیشنی که در گوشی خود نصب کرده اید، چند رله آزاد در اختیار دارید. می توانید آن ها را مانند خانه هوشمند برای روشن یا خاموش کردن سیستم روشنایی، گرمایشی یا هر مورد دیگری به کار برید.

انواع سنسور دزدگیر

در این قسمت به معرفی انواع سنسور هایی می پردازیم که برای دزدگیر اماکن به کار می رود. این دزد گیر ها در موقعیت های گوناگون و برای شرایط مختلفی به کار می رود. عملکرد هر کدام از این حسگر ها متفاوت با دیگری بوده و کارکرد خاص خود را دارد. شما می توانید بنا بر موقعیت و مساحت فضایی که در آن هستید، نوع سنسور و همین طور تعداد آن را انتخاب کنید. در ادامه به معرفی این سنسور ها می پردازیم:

چشمی حرکتی

یکی از اصلی ترین اجزای آن به شمار می رود؛ چرا که اعلام خطر برای کاربر باید با تشخیص توسط سنسور انجام شود. این سنسور ها می توانند حساسیت های مختلف به موارد گوناگونی داشته باشند. در مورد انواع  سنسور ها در ادامه توضیحات بیشتری ارائه می دهیم.

چشمی حرکتی

چشمی مادون قرمز

متداول ترین نوع سنسور حرکتی است که می تواند با تشخیص حرکت در مقابل آن، مرکز کنترل را مطلع کرده و اعلام خطر کند. این نوع چشمی که PIR نام دارد با تاباندن امواج مادون قرمز، منبع گرمایی را در محیط شناسایی و فرمان را به مرکز بدهد.

 چشمی ماکروویو

گرانقیمت ترین نوع سنسورها در دزدگیر هستند. سنسورهای ماکروویو به نوعی تقلید از حواس ارتعاشی خفاش می باشد. به این صورت که با ارتعاش پالس هایی به محیط و بازگشت آن، از محوطه تصویری را ذخیره می نماید،

و اگر کسی این تصویر را بر هم بزند متوجه تغییر در محیط شده و رله بسته را باز می کند.

 چشمی ماکروویو

چشمی وزنی

یک نوع سنسور مادون قرمز است که بر اساس حرکت اجسام اندازه آنها را تخمین زده و حیوانات یا اجسام کوچک را نادیده می گیرند. این چشمی ها بسیار مناسب فضای باز و یا کارگاهها می باشند که ممکن است حیوانات کوچک در آن تردد داشته باشند. یکی از کم خطا ترین سنسور دزدگیر همین چشمی های وزنی می باشند.

 سنسور بین درب یا مگنتی

این قطعه به این صورت است که یک مگنت آهنربایی که از دو قسمت تشکیل شده، یکی بر روی درب و دیگری روی چهارچوب نصب گردد. حال وقتی درب باز شد، حالت مغناطیسی از بین رفته و رله این سنسور باز می شود و فرمان را به مرکز دزد گیر می فرستد. از این نوع سنسور می توات برای پنجره ها نیز استفاده نمود.

 سنسور ارتعاشی

اماکنی وجود دارد که احتمال تخریب دیوار وجود دارد. به طور مثال بانک ها یا دیوار انبارهای بزرگ. استفاده از چشمی یا هر سنسور دیگری برای پوشش دهی دیوار، منطقی یا حتی شدنی نیست. تنها وسیله ارزان قابل استفاده سنسور ارتعاشی می باشد.

 پدال

این قطعه هم مطابق اسمی که دارد قطعه ای است مانند پدال گاز خودرو، که زیر پا قرار گرفته و با فشردن آن دزدگیر فعال می گردد. حال شاید سوال پیش آید این پدال به چه کاری می آید؟ در پاسخ باید گفت این قطعه بسیار کاربری است. در اماکن حساسی مثل طلافروشی ها یا بانک ها قرار می گیرد که در صورتی که نتوان از دست استفاده کرد. با فشار دادن این پدال، حتی در زمانی که سیستم دزدگیر غیر فعال است، آژیر را به صدا در آورد.

 ریموت دزدگیر اماکن

دزدگیر های اماکن هم مانند دیگر ابزار های حفاظتی ساختمان می توانند با ریموت کنترل شوند. کارکرد اصلی ریموت کنترل ها در فعال و یا غیر فعال کردن سیستم دزدگیر شما است. شما می توانید با استفاده از آن، در مواقعی که نیاز به کارکرد چشمی ها (یا سنسور ها) ندارید، مجموعه را غیر فعال کرده تا صدای مزاحمی نداشته باشد و آن را تنها در مواقعی که نیاز به کنترل محیط دارید فعال کنید. این عملکرد می تواند در هنگام فعال شدن آژیر ها هم به کار رود؛ به این شکل که با روشن شدن آژیر ها، از ریموت کنترل برای غیر فعال کردن و خاموش کردن آژیر آن استفاده کنید. این ریموت ها فرکانس متفاوتی با ریموت کنترل جک یا کرکره برقی دارند.

 آژیر و کاور آژیر دزدگیر

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، اعلام وضعیت خطر در این مجموعه توسط آژیر صورت می گیرد که با صدای بلند خود، خطر را به طور عمومی اعلام می کند. این آژیر ها می توانند با یک کاور هم پوشانده شوند، چرا که این احتمال وجود دارد که با یک ضربه از جای خود جدا شده و یا دچار شکستگی شود. می توان در زونی که مجموعه دزدگیر نصب می شود، چند دتکتور حریق یا دود از سیستم های اعلام حریق هم قرار داد. به این ترتیب این دتکتور ها با تشخیص دود یا حریق و بدون نیاز به ارسال اطلاعات به مرکز کنترل، آژیر را به صدا در می آورد. این دتکتور ها به طور ویژه برای دزدگیر ها ساخته می شوند، چرا که دتکتور های اعلام حریق ۲۴ ولت و دتکتور های دزدگیر اماکن ۱۲ ولت هستند.

کاور آژیر دزدگیر کاور آژیر دزدگیر

بلندگو دزدگیر این قطعه نیز به مانند آژیر وظیفه پخش آلارم را دارد، اما تفاوت این قطعه با آژیر این است که آژیر برای پخش صدای آلارم نیاز به یک مثبت و منفی ۱۲ ولت دارد اما بلندگو به خروجی مخصوص باید متصل شود تا ملودی آلارم که توسط مرکز دزدگیر ساخته می شود توسط بلندگو پخش شود.

آژیر پیزو این هم یک نوع آژیر است در ابعاد کوچکتر و به طبع با صدای کمتر که در کنار مرکز نصب می شود و وضعیت سیستم را مشخص می کند. به این معنی که وقتی صاحب خانه، می خواهد از خانه خارج شود، دکمه قفل ریموت را میفشارد و آژیر پیزو با به صدا در آوردن یک صدا ممتد دو ثانیه ای به صاحب خانه این را اعلام می کند که عمل مورد نظر انجام شده و در زمان برگشت و با فشردن دکمه باز شدن، دو صدای ممتد از آژیر پیزو پخش می شود که اعلام غیر فعال شدن دستگاه می باشد.

قیمت محصولات دزدگیر اماکن

اگر بخواهیم یک سیستم کامل دزدگیر اماکن برای محل کار یا واحد مسکونی تهیه کنیم، با توجه به حساسیت مکان، قیمت دزدگیر اماکن هر یک تفاوت دارد. معمولا برای اماکن مسکونی از دزدگیر های ساده استفاده می شود که حداقل امکانات را داشته باشد. اما برای اماکن تجاری می توان از بهترین و با امکانات ترین سیستمهای بازار استفاده نمود. قیمت دزدگیر اماکن با قابلیتهای ویژه معمولا چند برابر سیستمهای معمولی است. به طور مثال پارادوکس نگاه ویژه ای به آن دارد. البته از  محصولات کلاسیک نیز می توان برای این چنین اماکنی استفاده کرد، اما قطعا همه ی امکانات دزدگیر اماکن پارادکس را به شما نخواهد داد.

 گارانتی دزدگیر اماکن

دزدگیر منزل هم مانند دیگر ابزار های حفاظتی ساختمان دارای برند های گوناگونی است. هر کدام از این برند ها با فروش محصولات خود مقدار معینی از گارانتی را در اختیار کاربر قرار می دهند. این مقدار گارانتی می تواند بین یک تا سه ساله متغیر باشد که به برند سازنده آن مرتبط است. در نظر داشته باشید شرکت های فروشنده محصولات مسئولیتی در قبال گارانتی محصولات ندارند. این شرکت های سازنده و یا وارد کننده محصولات هستند که خدمات پس از فروش را ارائه می دهند.